.::الگوی صحیح مصرف::.

راهکارهای صرفه جویی در مصرف برق

برق یکی از گونه های مهم انرژی هست که از منابع مهم ما و با دشواری هایی بدست میاد.متوسط مصرف سرانه برق خانگي در ايران حدود 2900 كيلووات ساعت است كه نسبت به متوسط استانداردهاي جهاني 1900 تا 2000 كيلووات ساعت بيشتر است.با تطبيق اين ميزان مصرف برق با استانداردهاي جهاني نشان مي دهد كه مصرف برق در كشور حدود 3 برابر . متوسط مصرف جهاني است.

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com

پس با صرفه جویی در مصرف برق در منابع انرژی صرفه جویی کرده ایم. همین طور صورت‌حساب ماهيانه ي برق شايد به ظاهر مبلغ اندکي باشد؛ اما ساليانه هزينه ي قابل توجهي را به اقتصاد خانواده تحميل مي‌کندراهکار های صرفه جویی در مصرف برق به شرح زیر است:

اولين گام در صرفه‌جويي برق، خاموش کردن چراغ‌هاي اضافي است. به‌خصوص در ساعات پاياني شب و نزديک شدن به زمان استراحت، استفاده از لامپ‌ها با بازده بالاتر مانند لامپ‌هاي فلورسنت که نور سفيد توليد مي‌کنند، علاوه بر ايجاد نور بيشتر، انرژي الکتريکي کمتري را به گرما تبديل خواهد کرد.به طور متناوب، وسايل برقي را بررسي کنيد و در صورت نياز، آنها را در اسرع وقت تعمير کنيد. استفاده ي بهينه از لوازم برقي، راه حل مناسب ديگري است. به عنوان مثال، از باز و بسته کردن مکرر در يخچال و فريزر اجتناب کنيد و در صورت امکان، مواد غذايي مورد نياز را در يک نوبت در داخل يخچال قرار داده يا از آن خارج نماييد. فاصله ي مناسب ميان وسايل سرمازا و گرمازا را حفظ کنيد. به عنوان نمونه، از قراردادن يخچال و اجاق گاز در کنار يکديگر خودداري کنيد.

در فصول سرد سال، با استفاده از درزگيرها و پرده از ميزان تلفات حرارتي بکاهيد و در هر زمان از پوشش مناسب آن آب و هوا استفاده کنيد. مي‌توان به جاي گرم کردن بيش از حدّ خانه از پوشش گرم بهره گرفت.

با تنظيم هوشمندانه ي برنامه ي روزانه، در مصرف برق صرفه‌جويي کنيد. از تابش طبيعي نور خورشيد براي گرم کردن خانه و نيز ايجاد روشنايي استفاده کنيد. آفتاب مانند يک اتوي برقي شما را در خشک کردن لباس‌هاي خيس ياري خواهد کرد.

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com

یکی از راه های دیگری که میتواند موجب کاهش مصرف برق بشود افزایش سرعت اینترنت است.

کندی سرعت اینترنت نه تنها موجب هدرروی زمان و انرژی کاربران می شود، بلکه موجب کندی پاسخ به نیاز کاربر شده و به طور طبیعی منجر به افزایش مصرف برق می شود.

رابطه هدرروی مصرف برق و انرژی و سرعت کم اینترنت در سال اصلاح الگوی مصرف موضوعی است که از طرف کارشناسان فناوری اطلاعات مورد توجه قرار گرفته است.

اینترنت پرسرعت، اینترنتی با میانگین سرعت بیش از 512 کیلوبایت در ثانیه است و در اکثر نقاط جهان این سرعت درحد دو مگابایت بر ثانیه می باشد. بنابراین برای رسیدن به این سرعت ، باید پهنای باند از طرف شبکه زیرساخت افزایش یابد.

امیر فرزام (کارشناس فناوری اطلاعات): اگر میزان اتصال کاربران به اینترنت را روزانه چهار ساعت در نظر بگیریم ، میزان مصرف برق در 4 ساعت برای یک کامپیوتر معمولی (بدون احتساب هزینه برق مصرفی خطوط مرکز مخابراتی و آی اس پی در زمان استفاده) حدود 1 کیلو وات در روز و 30 کیلو وات در ماه است که رقم خیلی زیادی می باشد.

وی افزود: اگر سرعت اینترنت این کاربر فرضی به جای سه کیلو بایت، 50 کیلوبایت در ثانیه بود ، به جای چهار ساعت می توانست در عرض 20 دقیقه کار خود را انجام دهد و میزان مصرف برق نیز به یک دوازدهم کاهش یابد.

 بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم بهمن 1388ساعت 22:10  توسط فرینا   |