.::الگوی صحیح مصرف::.

راه های صرفه جویی در مصرف بنزین

روش هایی برای کاهش مصرف بنزین خودرو

بازدیدهای منظم سرویس خودرو، عامل تاثیر گذار در مصرف سوخت است ضمن این که فشار باد تایرها باید حداقل هر ماه یک بار کنترل شود چرا که در صورت فشار باد خیلی پایین مصرف سوخت بالا میرود و بر اثر مقامت بر حرکت ساییدگی تایرنیز افزایش یافته و فرمان پذیری خودرو تحت تاثیر منفی قرار میگیرد.

بــار اضـــافــی مـــمــنــوع !

بار اضافه درون صندوق بار بشدت مصرف سوخت و پایداری خودرو راتحت تاثیر قرار میدهد. بنابراین باید از حمل بار اضافی در خودرو خودداری کرد حتی نصب باربند یا چوب اسکی به دلیل این که ضریب آیرودینامیکی خودرو را کاهش میدهد، مصرف سوخت را بالا میبرد.

وســایــل بــرقـــی تــا حــداقـــل

گرم کن شیشه عقب ، مه شکن ، برف پاک کن و فن بخاری به مقدار زیادی الکتریسیته برای کارکردن نیاز دارد ومصرف زیاد ، مصرف سوخت را افزایش میدهد.

کــولــرهـــا خـــامـــوش

گرچه هوای تابستان گرم و خنکای کولر در خودرو دلچسب است،اما روشن کردن کولر تاثیر زیادی در مصرف بالای موتور دارد ( 20 درصد ) ، بنابراین درصورتی که هوای بیرون مناسب است از دریچه های هوابهره گیرید.

نــحــوه ی صـــحــیــح رانــنــدگـــی

متاسفانه برخی رفتارهای نادرست در نحوی رانندگی،ناخواسته مصرف بنزین افزایش میدهدنباید خودرو را در حالت توقف یا دور خیلی بالاگرم کردضمن این که تغییر دنده در جاده و ترافیک نیز دراین باره موثراست بایدبه محض اینکه شرایط ترافیک و جاده مطلوب بود به دنده های بالاتر رفت استفاده از دنده های پایین برای بالا بردن شتاب بشدت مصرف سوخت را بالا میبرد همچنین استفاده غیر درست از دنده بالا مصرف سوخت وآلودگی را افزایش داده و باعث سایش و ترکیدن موتور میشود

بــالا تــریــن ســرعـــت

مصرف سوخت در سرعتهای بالا به طورقابل ملاحظه ای افزایش مییابد

به عنوان مثال وقتی از سرعت 90 به 120 شتاب میگیرید مصرف سوخت حدود 30 درصد افزایش پیدا میکند سرعت باید تا جایی که امکان دارد یکدست و از ترمزگیری و شتاب گیری غیر ضروری اجتناب شود که هر دو مورد مصرف سوخت و آلودگی را بالا میبرد . لازم است یک شیوه رانندگی یکنواخت با امکان مانور پذیری مناسب به جهت اجتناب از خطرات قریب الوقوع ورعایت فاصله مناسب از خودرو جلو جهت پرهیز از ترمزهای شدید به کار گرفته شده

شـــتــاب گـــیـــری

همچنین شتاب گیری بشدت دور موتور رابالا میرود وبطور قابل ملاحظه ای مصرف سوخت و آلودگی را افزایش میدهد شتابگیری باید بتدریج صورت گرفته و از مقدار ماگزیمم گشتاور بالا نرود

روشن کردن متناوب موتور نیز در شرایط استارت سرد امکان کار کرد موتور در بهترین دمای کاری را بالا برده ( از 15 تا 30 در صد در داخل شهر ) و تولید گازهای سمی میکند

کم و زیاد کردن سرعت خودرو در جاده ها یا تلاش برای پرکردن فاصله های کوتاه بین خودروها در ترافیک های سنگین بشدت سوخت را هدر میدهد .

تعیین سرعت مجاز در صرفآ برای حفظ ایمنی سرنشینان خودرو ها نیست بلکه مساله صرفه جویی در سوخت هم در نظر گرفته شده

برای مصرف حداقل سوخت در جاده ها سرعت خودرو باید 85 تا 100 کیلومتر در ساعت باشد .

تنها 20 درصد در کاهش مصرف سوخت تاثیر دارد نکته اصلی در صرفه جویی تغییر فرهنگ ترافیکی شهر وندان پرهیز از سفرهای درون شهری غیر ضروری و جایگزینی استفاده از اینترنت و نمابر بجای رفت و آمد در سطح شهر است.

                          Free Image Hosting

تـــوصـــیـــه هـــای یـــک خــــطــی

1) کنترل باد لاستیک خودرو

2) کنترل بار صندوق عقب

3) بازدید منظم و سرویس خودرو

4) استفاده کمتر از گرم کن شیشه عقب ، برف پاکن و بخاری

5) استفاده صحیح از دنده های بالا

6) استفاده کمترازکولر

7) گرم نکردن خودرو در صبح های زمستان

8) رعایت سرعت مجاز بین 85 تا 100 کیلومتر

9) ترمز گیری و شتاب گیری در صورت ضروت

10)رعایت فاصله از دیگرخودروها برای جلوگیری از ترمز ناگهانی

11) عدم به کارگیری استارت مداوم

12)جلوگیری از کم و زیاد کردن سرعت به صورت مداوم

13) خاموش کردن موتور هنگام توقف های طولانی


                            Free Image Hosting

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۸ساعت 22:6  توسط فرینا   |